Možná také patříte k lidem, kteří občas usínají s rozečtenou knihou v ruce při svitu lampičky nočního stolku nebo v obýváku. I v takovém případě můžete dospět až do fáze hlubokého spánku a prospat se několik hodin, a nebude vám světlo malé lampičky vadit. Něco takového je však možné prožít jen u teplého odstínu bílé barvy světla, s nímž nemá organismus problém, a který nezablokuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu.
Lépe se usíná u teplé bílé
Pokud byste však tento zdroj světla nahradili studenějším, o poklidném usínání by nemohla být řeč. Tato zdánlivá drobnost je důvodem, proč jsme snadno přijali svit klasické žárovky, a proč lineární zářivky a první typy kompaktních zářivek jsme uvítali jen tam, kde musíme být bdělí, a soustředit se na práci.
Lépe se však pracuje u prokognitivního osvětlení
Současné LED diody však mohou vyzařovat takové světelné spektrum, které se vyrovná spektrálnímu složení slunečního záření. A právě na sluneční svit jsme v průběhu dne byli zvyklí již „od přírody“, lidský organismus z něj čerpá vše potřebné pro správné fungování neuronů a mozkových buněk a samozřejmě i dalších tělesných orgánů.
Jestliže umístíme do místností, kde se pracuje, tedy např. do kanceláří, školních učeben a manuálních provozů plnospektrální prokognitivní světlo, rázem stoupne duševní a ruku v ruce s tím i fyzický výkon. Na většině pracovišť tohoto typu se však stále nachází nevhodná svítidla, která naprosto zbytečně blokují naše úsilí, a přitom by to šlo efektivně a velmi rychle změnit.
Plnospektrální zdroje světla oceníte i doma, budou vám tak trochu připomínat staré wolframové žárovky, ale bude v nich zastoupena širší škála barev, kterou lidský zrak vnímá jako cosi přirozeného. Můžeme si tedy denní světlo doma prodloužit každý den, což oceníme hlavně v zimě, kdy je délka slunečního svitu minimální, a kdy také při jeho nedostatku a za nevhodného umělého osvětlení dochází k rozvoji depresí a úzkostí.