Když se soukromníkovi v jeho podnikání daří, je tento v mnoha ohledech nezávislý, což mu lze jedině závidět. Kromě dodržování zákonů a placení povinných odvodů jako jsou třeba daně nebo zdravotní pojištění po něm nemá nikdo právo nic požadovat, a to je ve srovnání s pouhými pracujícími zaměstnanci výhodné.
Jenže když se v podnikání někdy nedaří, to už je jiná. V takovém případě už podnikateli nikdo závidět nemůže. Tento je sice stále ještě nezávislý, jenže co z toho má, že? Když nemá peníze, jeho podnikání zmírá či dokonce krachuje a on sám má jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou. A ani vyhlídky do budoucna nebývají ve finanční tísni právě růžové.
A tak je třeba peníze sehnat. Když to nejde vlastní výdělečnou činností ani využitím úspor, pak třeba i tak, že se někde požádá o půjčku. Protože i podnikatelská půjčka může pomoci, jakkoliv je pochopitelně jasné, že jde jenom o dočasnou pomoc a že se takto získané peníze musí později vrátit svému majiteli.
Získání půjčky, která má posloužit k překonání dočasných problémů, je tedy nejednou žádoucí nebo dokonce nutné. Jenže je logické, že soukromník nejednou naráží na neochotu finančních institucí mu pomáhat. Vzhledem k výši svých příjmů, k záznamům v registrech dlužníků a dalším problémům nejednou neuspěje se žádostí o podnikatelskou půjčku, protože už se zkrátka nevěří, že zvládne splácení.
A pak je tedy třeba zkusit štěstí někde jinde než v bance. A rozumnou volbou je pak třeba nebankovní americká hypotéka, kterou může dostat i ten, kdo rozhodně není dokonalý. U té totiž záleží na tom, zda se za ni dokáže zájemce zaručit zástavou nějaké nemovitosti odpovídající hodnoty, zde záleží na schopnosti aspoň minimálně splácet, ale jinak už vlastně na ničem. Takže kdo splňuje aspoň tyto dvě podmínky, získá peníze na překlenutí stávajících těžkostí, i kdyby ho všechny jiné finanční ústavy odepsaly.