1) cvičte, hýbejte se, sportujte
I když se vám kolikrát do cvičení nechce a raději byste zůstali doma u rozkoukaného seriálu, věřte, že vaše klouby pohyb přímo milují. Bez pohybu bohužel rychle degradují a chřadnou. Během cvičení si kloub sám vytváří maz (synoviální tekutinu), kterým se promazává. Maz zároveň slouží i jako výživa.
Sportem se kloub sám vyživuje!
Klouby jsou chráněny svaly, proto zařaďte cviky i na posílení svalů. Nemusíte ale ihned běžet do posilovny, častá chyba začátečníků je nadměrné zatížení kloubů. Což jim ve výsledku více škodí, než prospívá. Vhodné sporty jsou jízda na kole, turistika nebo plavání.
Tip: k chůzi si vezměte hůlky a vyzkoušejte tolik populární nordic walking
2) klouby nepřetěžujte
Základní pravidlo je: klouby zatěžovat, ale nepřetěžovat. Nejhůře na tom jsou klouby manuálně pracujících lidí jako například skladníků nebo zedníků. Vyhráno ale nemáte ani pokud máte sedavé zaměstnání. Může vás bolet páteř, zápěstí i lokty. Při dlouhém sezení si dělejte pravidelné přestávky a krátce se protáhněte.
Tip: před každým tréninkem nezapomeňte na strečink (protažení svalů)
Začnou-li vás klouby během cvičení bolet, přestaňte a dopřejte jim pauzu.
3) choďte ve správné obuvi
I taková věc jako je správná obuv je pro zdraví kloubů důležitá. Vybírejte ty s měkkou výstelkou a pozornost věnujte také velikosti (bota by měla přesahovat o půl až jeden cm délku chodidla) a tvaru boty.
Tip: vysoké podpatky jsou k šatům sice krásné, ale kloubům rozhodně neprospívají. Noste je spíše výjimečně.
4) zaměřte se na výživu
Zaměřte se na dostatečný pitný režim, vhodná je čistá neperlivá voda, voda s citronem, bylinkové čaje a čerstvé ovocné šťávy. Z potravin vybírejte ty s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, bílkovin a vitamínu D. Neméně důležitý je také kolagen a ovoce a zelenina bohatá na karotenoidy.
Tip: skvělé účinky na klouby má také šípek a kurkuma