Máte určitě velice dobře vybavenou dílnu. Jsou v ní svěrky a svěráky, vrtačky, brusky. Máte dokonce i pár specializovaných zařízení na lyže jako žehličky na voskování skluznic, ruční ostřič hran. Ale stačí toto vybavení na opravdu odpovědný servis? Na rovinu vám odpovím, že v žádném případě. Zvládnete tak základní údržbu u běžeckých lyží. Na poctivé seřízení vázání sjezdových lyží, na kontrolu vypínacích sil a na kvalitní opravu ploch skluznic u sjezdových lyží či snowboardu jednoduše nestačíte.
Určitě jste šikovný a každoroční drobnou údržbou jste získal určité zkušenosti a návyky. Ale to není důvod, abyste se alespoň jednou v roce, před sezonou neobrátil na specializovaný servis.
Pokud by vaše ego hodně utrpělo, kdybyste vše nechal na lyžařském servisu, omezte své opravárenské ambice pouze na běžecké lyže. Tyto lyže jsou jednodušší na údržbu a opravy a hlavně na nich nehrozí tak fatální zranění jako při rychlé jízdě na sjezdovkách.
Běžkám před sezonou opravte rýhy ve skluznici nanesením cofixu a jeho zabroušením do roviny. Běžky pak naimpregnujte (nagliderujte), červeným základním voskem nebo technickým parafínem. Pokud jste vyznavači klasického stylu běžeckého lyžování, vynecháte z impregnace mazací komoru. To je ta část ve středu lyže, kde nanášíte stoupací vosky. Pokud se věnujete jen bruslení, proveďte impregnaci po celé délce lyže. Skluznice působením vody se otírá a vysychá. Ztrácí tak své kluzné vlastnosti a není schopna udržet vosky po delší dobu. U vázání zkontrolujte jejich uchycení k lyžím. Hledejte nějaké praskliny. Pokud je naleznete, hlavně v blízkosti hrazdičky, vázání raději vyměňte, praskliny opravte a vázání přišroubujte zpátky. Do dírek od vrutů přikápněte kvalitní lepidlo.
Sjezdové lyže raději vždy odneste do servisu. Totéž platí o snowboardu. U tohoto sportovního nářadí, nemáte šanci se rovnat s technickým vybavením speciálně určeným pro toto sportovní náčiní. V domácích podmínkách můžete udělat více škody než užitku.