6. 5. 2023

Jak na plíseň?

Plíseň nám může při společném soužití pod jednou střechou poškodit zdraví. Začne to nenápadně. Ale k občasné bolesti hlavy nebo žaludku se časem může přidat zánět spojivek, senná rýma, vyrážka, ekzémy. Dále alergie a astma. Také může být spouštěčem toxické reakce. Může způsobit i rakovinu nebo poškodit zdraví nenarozeného dítěte v době těhotenství. Vzhledem k těmto hrozbám musíme zajistit, aby se jim u nás doma nezalíbilo. A pokud tam přeci jen proniknou, co nejrychleji je účinně zlikvidovat. Jak na to?
 plesnivá zeď
Větrat a topit!
Plísni se daří ve vlhku. Hlavně tam, kde je vlhkost vzduchu vyšší než 60 %. Ideální je pro ni, když je k tomu ještě teplota od 20 do 25°C.  Začne obvykle růst na okenních rámech nebo se schová za nábytek. Líbí se jí také v koupelnách a v klimatizačním zařízení. Prostě tam, kde se vlhkost sráží a málo větrá. Abychom jí nevytvářeli dobré podmínky pro růst, musíme pořádně topit a často větrat. Stačí větrat krátce, ale pravidelně!
 
Co je příčinou?
Často to bývají nekvalitní okna. Je to v případě, že mají špatnou izolaci a pouští studený vzduch k vnitřní tabuli. Pak se okno rosí. Pomůže jen jejich výměna. Někdy vlhkost do domu pouští zdivo. To pak vyžaduje rozsáhlejší (a také dražší) úpravy. Bývá nutné provádět například izolaci zdí, impregnaci zdiva (chemickou injektáží), vysušování zdí pomocí elektroosmózy nebo se musí zateplit fasáda. Tyto práce je nutné svěřit samozřejmě profesionálům.
 orosení okna
Co můžeme dělat sami?
Tak hlavně ošetřit rychle plísní napadená místa. Jak postupovat, když dáváme „první pomoc“ napadené zdi? Takto:
1.     použít vhodný přípravek na plíseň ve vnitřních prostorách (například Savo)
2.     odstranit ještě za vlhka vrstvu plísně pomocí špachtle (po zaschnutí by se při této práci uvolnilo velké množství spór plísně do vzduchu v bytě)
3.     zopakovat minimálně dvakrát nátěr protiplísňovým přípravkem
4.     na závěr natřít zeď malbou s protiplísňovou složkou