Tam, kde filtrace nestačí
Kdybychom přestali filtrovat vodu v plaveckých nebo domácích bazénech, ve velmi krátké době by byla natolik znehodnocena nečistotami, že by již z hygienických důvodů nebyla pro koupání přijatelná. Filtr (většinou pískový) v kombinaci s desinfekčními chemickými prostředky je zárukou čistoty vody z fyzikálního i chemického hlediska, ovšem jsou jisté situace, kdy si ani výkonné čerpadlo s filtrační nádobou nedokáže poradit.
Jsou to ty obávané zákaly, způsobené vodní řasou, případně jinými velmi drobnými částečkami. Zakalená voda v bazénu působí odpudivě již na první pohled, ať už jde o zákal mléčný, nebo zelený, či zbarvený do hněda a zrzava. Není ovšem nutné kvůli zakalené vodě vypouštět celý bazén, a zbytečně ztrácet čas a platit za hektolitry nové vody, stačí, když aplikujeme ty správné prostředky bazénové chemie.
Dvojkombinace Algicid + vločkovač – vodní řasa se tvoří v každé stojaté i mírně proudící vodě, pokud má k tomu příhodné podmínky, tedy přijatelnou teplotu a dostatek světla a pochopitelně i živiny. Není-li nádrž na koupání kontaminována toxickými chemikáliemi, řasy se tu velmi ochotně množí hlavně v létě a ve dnech intenzivního slunečního svitu. Mnohé z nich také nelze odstranit běžnými chemickými prostředky a musí nastoupit pomocník s názvem Algicid. Ten se postará o eliminaci řas, dokáže je zahubit, ovšem nedokáže je z bazénové vody odstranit. Odumřelé mikroorganismy se pak ve vodě vznáší a jsou mnohdy natolik jemné, že se nezachytí ve filtračním písku, a vytváří onen pověstný zákal.
Tehdy je ta pravá chvíle pro vločkovač https://www.chlorito.cz/vlockovac-do-bazenu. Je to látka, která na molekulární úrovni sloučí velmi drobné částice do větších celků (vloček) – odtud také název tohoto přípravku, a vločky se pak ve filtrační nádobě zachytí. A ty, které svou vahou propadnou až na dno, odtud se odsají bazénovým vysavačem. Udržet průzračně čistou vodu v bazénu není tak obtížné, jak se zdá, stačí jen vědět, jaké prostředky, a kdy je použít.